Pod tym nieco może drastycznym tytułem mieści się treść bardzo przyjemna. Wszystkich zainteresowanych folklorem i mitologią Bałtów odsyłam do zapisu wykładu prof. Ewy Stryczyńskiej-Hodyl https://www.youtube.com/watch?v=0fLWbYPUfH8 .
Dlaczego WARTO studiować bałtologię nad Wartą?
Posłuchajcie Remika, studenta poznańskiej Bałtologii, który właśnie dzisiaj zdał na 5 swój ostatni egzamin z języka łotewskiego i rozpoczyna przygotowania do obrony pracy licencjackiej. By zaspokoić waszą ciekawość – tak, Remik uczył się języka łotewskiego od zera!
„Latvian Grammar”
Przed paroma tygodniami ukazało się nowe opracowanie gramatyki łotewskiej w języku angielskim zatytułowane nie inaczej, jak właśnie „LATVIAN GRAMMAR”. Jego autorkami są prof. Andra Kalnača i prof. Ilze Lokmane z Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze, dzięki którym życie m.in. studentów poznańskiej bałtologii, naukowców różnych dziedzin, tłumaczy, po prostu wszystkich zainteresowanych językiem łotewskim, z pewnością stanie się prostsze. Co najważniejsze, książkę ubraną w bardzo odważne kolory (bo taka właśnie jest łotewska gramatyka – barwna!) w każdej chwili pobrać można bezpłatnie ze strony wydawnictwa uniwersyteckiego:
https://www.apgads.lu.lv/izdevumi/brivpieejas-izdevumi/latvian-grammar/
REKRUTACJA 2021/2022
Miło. Sympatycznie. Kameralnie. To te słowa padają najczęściej, gdy pytamy o Bałtologię na UAM w Poznaniu, ale wiedzcie, że oferujemy dużo dużo więcej!
Eposy bałtyckie
Eposy Bałtów są jednymi z mniej znanych w Polsce, często pomijanymi w badaniach nad tym gatunkiem w Europie, a przecież doskonale uzupełniającymi i ubarwiającymi ten obszar poszukiwań literackich. W ramach wykładu EPOSY BAŁTYCKIE przedstawi je dr Justyna Prusinowska.
Czytaj dalej Eposy bałtyckieREKRUTACJA NA BAŁTOLOGIĘ 2021/2022
LITEWSKI ŁOTEWSKI JĘZYK KULTURA LITERATURA FOLKLOR MITOLOGIA MUZYKA ARCHITEKTURA SZTUKA DESIGN HISTORIA PRZYRODA…
ZAPISZ SIĘ: https://rekrutacja.amu.edu.pl/kierunki-studiow/etnolingwistyka-specjalnosc-baltologia,514
Drzewa i węże w wierzeniach Bałtów
Kolejny proponowany przez prof. UAM dr hab. Ewę Stryczyńską-Hodyl wykład stricte bałtologiczny nosi tytuł DRZEWA I WĘŻE, a jego celem jest przedstawienie i omówienie roli drzew i węży w wierzeniach Bałtów w oparciu o źródła historyczne oraz folklor litewski i łotewski.
Czytaj dalej Drzewa i węże w wierzeniach BałtówRekrutacja na rok akad. 2021/2022
W nowym roku akademickim zapraszamy na studia bałtologiczne w nowej odsłonie!
Od października 2021 roku na kierunku etnolingwistyka – specjalność bałtologia – realizować będziemy nowy program. Co w nim nowego? Otóż na studiach licencjackich uczyć będziemy obu języków bałtyckich! Rozpoczynamy od nauki języka litewskiego, a już od II roku dajemy Wam możliwość poznawania języka łotewskiego.
Czytaj dalej Rekrutacja na rok akad. 2021/2022